Yukarı

Zeytinyağı Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

breacomtr 4 Mayıs 2021 0 comments

Zeytinyağının mutfaklarımızda mutlaka bulunması gerektiği ve ne kadar sağlıklı olduğu konusunda neredeyse her gün farklı haberler ve araştırma sonuçları görüyoruz. Daha sağlıklı bir yaşam için güne başlarken aç karnına küçük bir çay bardağında zeytinyağı içmek son zamanlarda çoğu doktor tarafından öneriliyor. Sindirim sistemimizi doğru çalıştırması, cilt sağlığımıza olan faydası ve bütün olarak sağlıklı kalmamızı sağlaması açısından güne zeytinyağı ile başlamak bir alışkanlık haline gelmeli diyen beslenme uzmanlarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

Zeytinyağının şifalı bir formüle sahip olduğu söyleniyor. Hatta milyonlarca insana göre sadece bir besin değil, doğal bir ilaç… Bütün bu haber akışının ve bilgi yoğunluğunun arasında farklı ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor. Kullandığımız zeytinyağını nasıl seçmeliyiz? Hangi ayrıntılara mutlaka dikkat etmeliyiz? Ve neden zeytinyağımız soğuk sıkım olmalı?

 

 “Soğuk sıkım zeytinyağı” ibaresi neden önemlidir?

Soğuk sıkım zeytinyağı tek bahçeden toplanan zeytinlerle yapılır. Erken hasat zeytinin yere düşmesini beklemeden toplanması gerekmektedir. Zeytinyağını mucize besin yapan, polifenol içeriğidir. Polifenoller erken hasat döneminde en yüksek düzeydedir, ağaçtaki zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalır ve içindeki yağ miktarı artar. Dolayısıyla bu besinin faydasını azaltır. 26 dereceden yüksek sıcaklıkta üretilen hiçbir zeytinyağı soğuk sıkım tekniği ile üretilmemektedir.

Polifenol nedir? Her molekülde birden fazla fenol grubunun bulunduğu bileşiklerdir. Polifenoller genelde bitkilerde bulunur ve bitkilerin renklenmelerinden, örneğin sonbahardaki yaprak renklerinden sorumludurlar. Antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına muhtemel faydaları vardır.

 

Riviera zeytinyağında şifalı özellikleri bulabilir misiniz?

Riviera zeytinyağında bahsedilen şifalı özellikler bulunmaz. Bu noktada zeytinyağını alırken satıcınıza ya da satın aldığınız noktaya güvenmelisiniz. Zeytinyağı her zaman cam şişede muhafaza edilmelidir. Zira ışık zeytinyağının içindeki etken maddelerin bozulmasına neden olur. Faydalı bir beslenme zinciri için her zaman erken hasat zeytinyağı ve soğuk sıkım zeytinyağı aldığımızdan emin olmamız gerekmektedir.

 

Zeytinin en kaliteli toplanma zamanı ne zamandır?

Zeytinin en kaliteli toplanma zamanı Ekim, Kasım ayları arasıdır. Tam olarak olgunlaşmamış; yeşil renkte, asidik oranı düşük zeytinler daha kaliteli ve lezzetli zeytinyağların üretilmesini sağlar. Kokusu, tadı ve yemeklerinize verdiği lezzet ile erken hasat döneminde üretilmemiş zeytinyağı ile aradaki farkı hemen fark edebilirsiniz.

 

Zeytinyağının saklama koşulları nasıl olmalıdır? 

Vitamin ve mineralleri kaybolmadan tüketmeniz için aldığınız soğuk sıkım erken hasat zeytinyağını en fazla iki ay içinde tüketmeniz gerekmektedir. Zeytinyağı ışık almayan, serin bir ortamda saklanmalıdır.

 

Diyet listelerinde neden “Mutlaka zeytinyağı kullanın” yazar?

Metabolizmayı hızlandırması, bağırsak hareketlerini düzene sokması, kabızlığı önlemesi ve tok tutması nedeniyle doktorların ve beslenme uzmanlarının yazdığı diyet listelerinde kullanılacak olan zeytinyağının mutlaka soğuk sıkım olması ve natürel sızma zeytinyağı olması gerektiği belirtilmektedir. Aynı zamanda soğuk sıkım zeytinyağının karaciğeri temizlediği yine doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından da sıkça belirtilmektedir.

 

Soğuk sıkım ve erken hasat zeytinyağının Omega 3 ve 6 değerleri neden önemlidir?

Soğuk sıkım tekniği, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini de içermektedir. Omega yağ dengesi, kalp ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Soğuk sıkım zeytinyağının düzenli kullanımında, vücudun ihtiyacı olan Omega yağ bileşenleri karşılanır. Kalp sağlığı başta olmak üzere diyabet, kanser, obezite, hücre yıkımı gibi hastalıklardan korunmayı sağlar.

 

Soğuk sıkım ve erken hasat zeytinyağının saç maskeleri ve yüz maskelerinde faydası nedir?

Günümüzde zeytinyağı sadece mutfaklarda değil, güzellik sektöründe de fazlasıyla kullanılmaktadır. Evde hazırlanan saç ve yüz maskelerinde soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı kullanmanız yaptığınız uygulamanın etkisini çok daha çabuk göstermesini sağlar. Sürekli kullanımda saçlarınızı ve cildinizi güçlendirir. Daha sağlıklı bir görünüme sahip olmanızı sağlar.

 

Soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı sadece salatalar ve mezelerde mi kullanılır?

Zeytinyağının sadece salatalar ve mezelerde kullanıldığı bilgisi sıklıkla karşılaşılan yanlış bir bilgidir. Soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı salata, meze ve kahvaltılarda kullanıldığı gibi tava ve tencere yemeklerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir